Rakam Bulmaca

 

Rakam Bulmaca


Rakam Bulmaca, Android ve IOS platformları için geliştirilmiş bir mantık oyunudur.

Amaç :
Bilgisayar birbirinden farklı 4 rakam tutar. Amaç en az denemede ve en kısa sürede bu rakamları doğru sırası ile bulmaktır.


Nasıl Oynanır?

Oyun ekranı iki bölümden oluşmaktadır. Ekranın üst kısmı o anki tahmin için kullanılır. Sol tarafta tahmin edilen sayı görülmektedir. Sağ tarafta ise tahminde bulunmak için kullanılan tuş paneli vardır. Tuş panelindeki aktif tuş sayısı, seçilen zorluk seviyesine göre farklılık gösterir. Örneğin 4. zorluk seviyesi için 0 ile 3 arasında toplam 4 tuş aktiftir. Benzer şekilde 7. zorluk seviyesinde 0 ile 6 arası toplam 7 tuş aktif durumdadır.

Ekranın alt kısmında ise, önceki tahminleri gösteren tahmin listesi bulunmaktadır. Her tahminden sonra bu listeye yeni bir satır eklenir. Her satırın sol tarafındaki 4 rakam, yapılmış olan tahmini gösteririr. Satırın sonunda ise bir yeşil bir de kırmızı olmak üzere iki rakam daha bulunur. Bu iki rakam tahmindeki başarıyı göstermektedir. Yeşil rakam tahmin içindeki rakamların kaç tanesinin doğru yerinde bulunduğunu gösterir. Kırmızı rakam ise, tahmin edilen rakamların kaç tanesinin tutulan sayı içinde bulunduğunu fakat yerlerinin yanlış olduğunu gösterir.

Bir örnek ile açıklayalım :

Tutulan sayı 1234 olsun ve tahmin edilen sayı da 1253 olsun. 1 ve 2 rakamlarının hem kendileri hem de yerleri doğru olduğu için, yeşil rakam 2 gösterecektir (buna +2 diyebiliriz). 3 rakamı ise, tutulan sayı içinde bulunmaktadır fakat yeri doğru değildir, bu nedenle, bir tane de doğru rakam yanlış yerde olduğu için kırmızı rakam 1 gösterecektir (buna da -1 diyebiliriz). Yani, şöyle bir sonuç görünecektir :Eğer tutulan rakam 1234 iken, tahmin 1325 olsaydı, 1'in yeri de doğru olduğundan +1 (yeşil bir), 2 ve 3 rakamları doğru fakat yerleri yanlış olduğundan -2 (kırmızı 2) olacaktı, yani :

Ekran Görüntüleri

Karşılama ekranı

Oyun ilk çalıştırıldığında sizi bu ekran karşılar, küçük bir animasyondan sonra otomatik olarak ana menüye geçilir.

RakamBulmaca.pngMainMenuTR.png

Ana Menü

Oyunun ana menü ekranıdır. Oyun ilk çalıştırıldığında, "Oyuncu" bölümünde adınızı güncellemenizi öneririz. Böylece Rekorlar ekranına giren çözümlerinizde adınız doğru kaydedilecektir.

Ekranın üst kısmında, zorluk seviyesi seçimi bulunur. Zorluk seviyeleri 4'le 10 arasında değişir.Ana Ekran

Ana ekran esas olarak iki bölümden oluşur. Ekranın üst kısmı yapılan tahmin için kullanılırken, alt kısmı daha önce yapılan tahminleri ve sonuçlarını gösterir.

Üst kısım da iki bölümlüdür oluşur. Sağ tarafta tahmin yapmak için kullanılan tuş paneli bulunur. Ana menüde seçilen zorluk seviyesine bağlı olarak, tuş panelinde kaç tuşun aktif olacağı belirlenir. Örneğin, 4. zorluk seviyesi için, 0 ile 3 arasında 4 tuş aktiftir, benzer şekilde 5. zorluk seviyesi için 0 ile 4 arası toplam 5 tuş aktif olur. En son zorluk seviyesi olan 10. seviyede 0 ile 9 arasındaki tüm tuşlar -toplam 10 tane- aktif olacaktır.
MainScreenTR.pngHighScoresTR.png

Rekorlar

Rekorlar Ekranı, yapılan en iyi skorları gösterir. Öncelik daha az denemede çözmektedir. Aynı deneme sayısına sahip skorlar, en hızlı çözümden daha yavaşlara doğru sıralanır.
 

Uygulamalar